Міжнародна команда вчених провела дослідження на мишах та людях та з'ясувала, що знижена температура допомагає придушити зростання ракових клітин.
Вчені з Каролінського інституту (Швеція) та Шаньдунського університету (Китай) провели два дослідження, присвячені впливу температури на зростання ракової пухлини. Результати вони опублікували у журналі Nature, інформує UAINFO.org.
Команда порівнювала показники зростання пухлини та її виживання при впливі холоду та тепла у гризунів з різними типами раку, включаючи онкопатологію товстої кишки, молочної та підшлункової залоз.
З'ясувалося, що у мишей, адаптованих до температури в чотири градуси, пухлина росла значно повільніше, а жили такі тварини майже вдвічі довше, ніж піддослідні, яких помістили в умови проживання за температури в 30 градусів.
Читайте також: Споживання темного шоколаду допомогає позбавитись хронічного стресу
Щоб дізнатися, з яких причин це відбувається, вчені проаналізували спеціальні маркери клітинних реакцій у тканинах тварин та використовували тести візуалізації для вивчення метаболізму глюкози. Річ у тім, що раковим клітинам для росту зазвичай потрібна велика кількість глюкози та цукру.
Автори дослідження дійшли висновку, що низькі температури спричиняють значне поглинання глюкози так званою бурою жировою тканиною, або бурим жиром – тим самим, що відповідає за підтримання тепла в організмі. Тому раковим клітинам для зростання просто не вистачало глюкози.
Коли ж з організму мишей видалили бурий жир, сприятливий ефект впливу холоду на пухлину виявився майже повністю нівельований: пухлина почала рости тими ж темпами, що у мишей, які жили в теплих умовах. Аналогічний ефект спостерігали у тварин, яких напували напоєм з високим вмістом цукру: низькі температури в цьому випадку більше не могли стримувати зростання патології.
Читайте також: Депресія може бути провісником інсульту
Окрім досліджень на мишах, вчені провели роботу з людьми. Для цього вони відібрали шість здорових добровольців та одного хворого на рак, який проходив курс хіміотерапії. Використовуючи позитронно-емісійну томографію, фахівці виявили значну кількість бурого жиру, активованого в ділянці шиї, хребта та грудей у здорових піддослідних, одягнених у футболки та шорти, які перебували в кімнаті з температурою плюс 16 градусів шість годин щодня протягом двох тижнів.
Пацієнт з раком теж носив легкий одяг і проводив час у кімнаті з температурою 22 градуси протягом тижня, а потім — у кімнаті, де було плюс 28. До речі, останній показник температури, як правило, вважається найкомфортнішим для більшості неактивних людей. З'ясувалося: коли пацієнт проводив час у кімнаті з нижчою температурою, поглинання глюкози його пухлиною сповільнювалося, оскільки її поглинав бурий жир. Виходячи з цього, вчені прийшли до висновку, що низькі температури можуть стати ще одним інструментом у боротьбі з онкологічними захворюваннями.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube