В умовах жорсткого дефіциту електроенергії українцям цього літа доведеться відмовитись від кондиціонерів. Але це не означає, що порятунку від спеки не буде – існує цілий список лайфхаків, які дозволять почуватись краще.
OBOZ.UA зібрав поради професіоналів, як охолодити своє житло у спекотні дні без кондиціонера. Підготуйтесь до їх використання заздалегідь, інформує UAINFO.org.
Обирайте правильний одяг. Охолодитись допомагають вільні речі, які забезпечують хорошу циркуляцію повітря між шкірою та тканиною. Обирайте натуральні тканини, такі бавовна та льон. Синтетика пропускає повітря значно гірше. Також віддавайте перевагу речам світлих кольорів, бо темні швидше нагріваються.
Уникайте зневоднення. Де б ви не були і що б ви не робили у спеку, поруч з вами має бути пляшка з водою. І не забувайте поповнювати запас електролітів, якщо ви багато пітнієте – споживайте мінералку, спортивні ізотоніки та солону їжу. Вони допоможуть вашому тілу підтримати рівень гідратації і не втратити забагато натрію, що небезпечно для життя.
Тримайте найспекотніші приміщення закритими. Якщо у вас в домі якась кімната нагрівається сильніше за інші, тримайте її зачиненою. Не користуйтесь нею, поки спека не спаде. Закрийте двері в цю кімнату і використайте рушник або щільну тканину, наприклад пухову ковдру, щоби ізолювати її від решти житла. Так ви зупините потік гарячого повітря.
Зашторюйте вікна. Сонячні промені нагрівають приміщення, тому, щоби зберегти прохолоду, їх потрібно блокувати. У часи найбільшої спеки тримайте штори щільно закритими. І навпаки – щойно за вікном почне падати температура, відкривайте шторі та відчиняйте вікна, щоби впустити прохолоду.
Не охолоджуйтесь біля холодильника. Не піддавайтеся спокусі відчинити дверцята холодильника і стояти біля нього, насолоджуючись прохолодою. Ви просто не знаєте, як довго триватиме відключення електроенергії, тому збережіть цей холод для продуктів.
Готуйте на вулиці. Якщо ви маєте змогу готувати їжу на переносному мангалі чи вогнищі, краще скористайтесь нею. Плита буде нагрівати ваш дім, який охолодити буде геть непросто. А от вулична кухня такого ефекту не дасть.
Приймайте душ. Вода на вашій шкірі діє за тим же принципом, що й піт: вона приємна на дотик і охолоджує вас під час випаровування. Але відверто холодний душ – не найкращий вибір в такій ситуації. Якщо ви почнете тремтіти, значить, ваше тіло намагається відновити втрачене тепло. Так, на шкірі ви відчуватимете прохолоду, але всередині організму температура підвищиться. Тому обмивайтесь злегка теплою водою. Або, якщо у вас немає доступу до гарячої води, обтирайте холодною лише кінцівки, обличчя та шию.
Також добре охолоджує організм мокра голова. Змочуйте волосся або покривайте голову мокрою банданою. До речі, волога тканина допоможе зберегти відчуття прохолоди, якщо пов’язати її на зап’ястя, покласти під пахви або в пах. Ці частини тіла зазвичай найбільш гарячі та додаткове їх охолодження спрацює чудово.
Не користуйтесь верхніми поверхами. Якщо ви живете в будинку чи квартирі з двома та більше поверхами, ви, ймовірно, помітили, що чим вище ви піднімаєтеся, тим спекотніше стає. Це пов'язано з тим, що гаряче повітря направляється вгору – це закон фізики. Тому найкомфортнішим у спеку буде найнижчий рівень вашого житла.
Працюйте у правильний час. Залиште будь-яку фізичну працю на ранок або пізній вечір, коли на вулиці стає прохолодніше. Так само у ці години займайтесь спортом. Якщо навантажень вдень не уникнути, постарайтесь спланувати все так, щоби вони не припадали на період з 13:00 до 16:00 – найспекотнішу частину дня.
Робіть мокрі завіси. Намочіть великий рушник чи простирадло, викрутіть і повісьте біля відкритого вікна. Зовнішнє повітря, проходячи через вологу тканину, буде ефективно охолоджуватись і у приміщенні стане не так спекотно. Цей метод добре працює в спальні, де треба підтримувати низьку температуру під час сну. А для того, щоби полотно не висихало, тримайте під рукою пульверизатор із водою, щоб при необхідності змочувати його.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube