Майже через 4 місяці після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну війна перетворилася на "артилерійську дуель". І перемоги у битвах дедалі частіше здобувають Збройні Сили України.
Чималу роль цьому мають поставки західного озброєння, які набирають обертів, однак досі є недостатніми. Про це в аналітичному матеріалі пише видання Der Spiegel, інформує UAINFO.org з посиланням на Оbozrevatel.
"На початку наступу, коли російські війська великими колонами почали просуватися з півночі на великі українські міста, такі як Київ і Харків, метою було заманити супротивника в засідки, де на нього чекали протитанкові засоби. Однак тепер, коли боротьба перекочувала в безкраї степи півдня і сходу Україна, вона стала жорстокішою, безжальнішою… Мужність, досвід і уява мало допомагають, коли під рукою немає необхідної зброї", — пише видання.
Журналісти цитують українського депутата, полковника Романа Костенка, який зараз командує спецпідрозділом, що тісно співпрацює з артилеристами. Нардеп вважає, що саме артилерія матиме визначальне значення у битві за український південь, де воює очолюваний ним підрозділ.
Видання зазначає, що якщо спочатку у розпорядженні української армії були переважно артилерійські системи радянського виробництва, то нині зростає частка західного обладнання.
"На одному з полів, що наїжаться артилерією, M777 веде вогонь по позиціях росіян. Сполучені Штати пообіцяли українським військовим 108 таких гаубиць, а також 200 000 набоїв до них. Гаубиці не самохідні, їх буксирують інші машини. Крім того, "Потрійна сімка", яку українці називають "Три сокири", має більшу дальність дії, ніж російська артилерія, і використовує снаряди стандартних розмірів НАТО, які можна поповнювати", — пише видання, додаючи, що артилерію України поставили також Норвегія та Франція.
Читайте також: У ЗСУ закінчуються боєприпаси, перспективи на лінії фронту туманні, – Washington Post
На думку радника глави Офісу президента України Олексія Арестовича, постачання західної артилерії є сьогодні "вирішальними" для ситуації на фронті. Без них, каже він, "противник зараз штурмував би Запоріжжя, взяв би Лисичанськ і оточив би Слов'янськ".
"У ближньому бою, батальйон проти батальйону, ми перемагаємо", — каже Арестович.
"Наша проблема в тому, що противник стріляє по нас практично безкарно з великої відстані". Це, за його словами, пояснює високі українські втрати до 100 військовослужбовців щодня. В України, додає він, ще на початку квітня закінчилися боєприпаси для власних ракетних установок, "крім недоторканного запасу", — цитує заяву Арестовича автор статті.
При цьому російські окупанти браку артилерії та боєприпасів не відчувають — і на повну міць використовують їх на Донбасі.
"Український командувач на східному фронті назвав російську тактику "стіною вогню". Перед кожною атакою вони створюють "ковдру" артилерійського вогню, що дозволяє їм завдавати втрат українським захисникам. І у росіян навряд чи закінчаться боєприпаси в найближчому майбутньому: "Вони використовують запаси радянських часів, а Совєти не скупилися, коли мова йшла про зброю". Командир також хвалить нові гаубиці M777. "Росіяни їх бояться, — каже він", — пише видання.
Журналісти також цитують військового експерта аналітичного центру Madison Policy Forum Джона Спенсера, який вважає, що ці західні системи "значно впливають на Донбас".
Читайте також: Мельник розповів, коли Україна отримає гаубиці та "Гепарди" від Німеччини
"Українці зараз чекають чергового постачання із Заходу. США мають намір відправити чотири системи залпового вогню M142 HIMARS. А англійці пообіцяли кілька систем М270, реактивну систему залпового вогню з дальністю до 80 кілометрів. Це не тільки вдвічі більше, ніж в американських гаубиць, але і трохи перевищує дальність дії зіставних російських систем. А німці пообіцяли до кінця червня поставити чотири системи MARS II", — пише Der Spiegel.
Західні реактивні установки здатні знищувати артилерію супротивника з великої відстані. І в той час, як російські ракетні установки сумно відомі своєю неточністю, з радіусом розсіювання 170 метрів, HIMARS і M270 дозволяють завдавати точних ударів за умови, що використовуються ракети з GPS-наведенням.
"Ці системи справді змінять ситуацію", — заявив Марк Канчіан, аналітик Вашингтонського аналітичного Центру стратегічних та міжнародних досліджень.
"Проблема, однак, у тому, що восьми систем, обіцяних американцями, англійцями та німцями, недостатньо для захисту від наступу росіян по всій лінії фронту. "Тільки для Донбасу, ймовірно, достатньо 10 систем, але цілком ймовірно, що для решти фронту необхідно щонайменше вдвічі більше", — цитує Канчіана видання.
Журналісти констатують, що останнім часом Україна проводить контратаки у південному регіоні, середньострокова мета – відбити територію на захід від Дніпра. Росія захопила Херсон, що дало їй плацдарм на західному березі річки, з якого вона могла просуватися до Одеси.
Нині, каже полковник Костенко, українська армія здатна вдарити по початкових позиціях окупантів за допомогою прицільної артилерії, якою керують за допомогою безпілотників.
"Але потім вони надсилають резерви і ми не можемо захистити територію", — говорить він.
За словами Костенка, сучасні реактивні системи залпового вогню з їхньою великою дальністю дії дозволять українським солдатам також атакувати резервні лінії Росії, що полегшить утримання відвойованої території.
"Тим часом США абсолютно ясно висловили свою думку про можливості систем озброєнь, взявши з президента Зеленського обіцянку, що Україна не використовуватиме ракетні установки для обстрілу території Росії. А Вашингтон вирішив не постачати так звану ракету ATACMS, яка може запускатися тими самими пусковими установками, але має дальність до 300 км. Президента Росії Володимира Путіна, схоже, не вразили оголошені поставки ракетних систем, адже він заявив, що вони "нічого не змінять по суті", — пише видання.
Читайте також: Війна в Україні стає для Путіна "особистим В’єтнамом", – американський адмірал
І навіть ті РСЗВ, які вже в дорозі, неможливо буде почати використовувати відразу.
"Питання в тому, наскільки швидко Україна справді зможе розгорнути реактивні системи залпового вогню. Чотири системи HIMARS зі США вже перевезені до Європи, але українські солдати ще мають бути навчені їх використанню, і на це навчання відведено три тижні. Тим часом німецькі системи вимагають налаштування програмного забезпечення, що може призвести до значних затримок, можливо навіть до зими", — пише видання.
Журналісти нагадали, що німецький уряд затягує постачання важкого озброєння в Україну.
До цього часу Берлін постачав лише легке озброєння та боєприпаси, у тому числі протитанкові та зенітні ракети, 16 мільйонів патронів, 50 польових медичних машин та 80 броньованих позашляховиків.
"Однак, коли йдеться про важке озброєння, все, що Україна отримала від Берліна, — це обіцянки. Інші країни надіслали набагато більше. Польща, наприклад, поставила 230 модернізованих бойових танків Т-72, а Чехія — 61 бронетранспортер", – констатує Der Spiegel.
Видання також відзначило "величезну солідарність" східноєвропейських країн з Україною, яка стала жертвою російської агресії.
"У крихітній Литві населення зібрало 5 млн євро, щоб купити для українців бойовий безпілотник Bayraktar. І східноєвропейські допомогли і в іншому: у них все ще була значна кількість радянської зброї, якою українці могли легко користуватися. Західні системи можуть бути кращими, але вони потребують навчання", — пише видання.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube