За допомогою багаторічних даних про температуру поверхні вчені виявили печери з комфортними для людей умовами. В них можна буде побудувати постійні дослідницькі бази.
Через відсутність атмосфери температура на Місяці сильно коливається: місячним днем супутник нагрівається до 127 градусів Цельсія, а місячної ночі остигає до мінус 173. При цьому зміна дня і ночі відбувається кожні 354 години (14 земних діб і 18 годин). У таких умовах непросто будувати та утримувати базу для постійного перебування, тому вчені активно шукають на супутнику більш сприятливі умови.
За допомогою даних автоматичної міжпланетної станції Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) команда американських планетологів виявила, що в затінених ділянках печер на Місяці температура завжди тримається на комфортному для людей рівні близько плюс 17 градусів, інформує UAINFO.org, з посиланням на Рhys.org.
Читайте також: У NASA порівняли знімки "Вебба" та "Хаббла": різниця вражає. ФОТО
Попри багатовікову історію дослідження земного супутника, печери там виявили лише у 2009 році завдяки японському супутнику "Кагуя", також відомому як SELENE. І відразу постало питання: чи можуть люди використовувати ці природні укриття для захисту від космічних променів, сонячного випромінювання та мікрометеоритів?
Печери – не кратери. За словами керівника дослідження Тайлера Хорвата, аспіранта Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, «приблизно 16 з більш ніж 200 виявлених печер — лавові трубки, що ймовірно завалилися».
Лавові трубки утворюються з лавових річок, коли верхній шар застигає, а лава під ним продовжує текти. Вони трапляються і на Землі. На Місяці такі трубки – сліди колишньої вулканічної активності. На фотографіях двох найвідоміших печер видно, як край нависає над дном, і є переконливі ознаки того, що в глибині ховається більша печера.
Три знімки однієї і тієї ж печери в Пагорбах Маріус
Для визначення температури в глибині печер дослідники вивчили дані термальної камери Diviner, яка вже понад 11 років вимірює температуру Місяця. У цих даних вони виявили сильний перепад температур у печерах Моря Спокою, розташованого біля екватора, та більш південного Моря Мрії.
Зіставивши дані з результатами термофізичних моделей, вчені з'ясували, що хоча денна температура підлоги в печерах досягає плюс 147 градусів, температура в постійній тіні тримається близько плюс 17.
Читайте також: Заплутана історія: на Марсі знайшли дивні "мотузки". ФОТО
За словами авторів роботи, «якщо в глибині є більша печера, в ній теж може зберігатися комфортна температура по всій її довжині, коливаючись менш ніж на один градус протягом місячного дня». Звичайно, неможливо підтвердити наявність таких печер без ближчого вивчення.
Температура — одна з безлічі проблем, які потрібно вирішити архітекторам місячних баз. В ідеалі такі бази мають існувати майже незалежно від Землі, забезпечуючи себе водою, їжею, киснем, матеріалами та паливом.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube