Група аналітичних центрів разом зібравшись проаналізувала можливі сценарії розвитку ситуації в Росії. Намалювали таких сценаріїв близько 15-ти. Всі вони вкладаються у три основні групи
Про це у своєму блозі на пише підприємець, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар, інформуєUAINFO.org.
Сценарій консолідації влади, що завершиться продовженням війни — або негайним, або через пару років, накопичивши сили, або через ціле покоління (в кращому випадку).
Друга група сценаріїв — хаос, громадянська війна, всі проти всіх. Це загрозливий сценарій не лише для України (через ядерну зброю і біженців), але також і для Європи, і особливо США. Бо вся Росія тоді падає легким трофеєм в руки Китаю, який аж надмірно посилюється.
І третя група сценаріїв, що малоймовірні, але над ними варто працювати. Це сценарії мирної реконструкції імперського простору. Якщо імперія СРСР у 1991 році мирно розпалася, і її частини продовжили своє життя як різні незалежні країни, то це просто треба повторити. Тут я хотів би наголосити на найважливішому: доля Росії, її територій і народів є справою народів, які нині мешкають на теренах імперії. Адже ми з вами — не імперці. Не будемо нікого захоплювати і нав’язувати свою волю. Ми не допустимо, щоби вмирущий дракон вкусив нас і ми стали драконом замість нього. Не для того ми захищаємо демократію і свободу, щоб потім стати маленькою копією Росії — невільної авторитарної країни з імперськими нахилами.
За даними офіційного перепису (не того, що був проведений пару років тому і дані якого опубліковані, але дані перепису щодо національного складу засекречені) попереднього, дані якого ще є в інтернеті, 22% мешканців Росії не є росіянами. Але фахівці кажуть, що ця цифра може бути вдвічі більшою, тому, що ми знаємо, як люди могли записуватися «росіянами». До речі, українці повинні мати певну емпатію до усіх цих народів, бо ми були сотні років такими ж, як вони — пригноблені, русифіковані, з розстріляною культурою, з викачаними грошима з наших ресурсів, і гнаними примусово мобілізованими на імперськi загарбницькі війни.
Отже, деколонізація Росії є можливою і бажаною.
Що українці можуть зробити тут?
Перша практична річ. Кожен може повірити в те, що російська імперія може розпастися і повинна розпастися. Не повторювати наративи про «рів з крокодилами», про те, що «хай вони всі там повбивають один одного», що ми «мусимо вбити всі 140 млн» (це неможливо фізично і це буде найбільша гуманітарна катастрофа в історії людства), а розуміти — єдиний шлях до довгострокової безпеки України, Європи і всього світу (принаймні, до кінця століття) — деколонізація імперії і реконструкція постімперського простору. Це означає, що буде багато нових незалежних держав. Я певен, що переважна більшість з них буде великими друзями України, ну хай навіть і не дуже великими, але надійними торговельними партнерами.
Друга практична річ, українська держава мусить сформувати офіційну позицію з цього приводу. Вона досі не сформована, бо це — про майбутнє, а держава вимушено займається зараз теперішнім (зброя потрібна, підтримка, гроші). Але все одно треба цю картинку майбутнього намалювати. Бо поки у нас немає картинки післявоєнного устрою світу, війна не може закінчитися. Вона триватиме аж до того моменту, поки не буде спільної картинки післявоєнного устрою світу в України і її союзників.
Третє — ми мусимо переконати наших союзників у тому, що найбезпечніший шлях для всіх нас — це мирна реконструкція постімперського простору. Тому що продовження війни нікому не цікаве. Воно виснажує не лише українську, але і світову економіку. Створює величезні електоральні проблеми всім політикам по всьому світу, тому треба швидше закінчити війну. А для цього треба дати Україні необхідні ресурси, передусім, збройні. Швидко закінчити війну. покінчити з імперією, створити новий нормальний лад на її теренах і почати відновлювати все те, що будо зруйноване. Це — кращий варіант, аніж тягнути війну невідомо скільки, розраховуючи, невідомо на що.
І останнє — перестати вірити в «хороших русских». Адже вони зараз окупувати європейські столиці, європейський дискурс в медіа, університетах, політичних структурах, розказуючи всім, що «Путін помре і наступного дня у Росії встановиться демократія». Не встановиться.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube