За півтора року, які минули після початку великого вторгнення Росії в Україну, російські топчиновники, політики і близькі до влади бізнесмени стали набагато більше пити.
Про це розповідає російське незалежне видання Верстка, журналісти якого за останні тижні поспілкувалися з низкою джерел, близьких до Кремля, російського парламенту і регіональної влади. Усі вони стверджують, що більша частина відомих їм працівників апаратів, представників уряду, а тим більше публічних політиків і «членів еліти» за останній рік «забухали сильніше», пише Верстка, інформує UAINFO.org з посиланням на NV.ua.
«Губернатори просохачують [пропускають] наради, юзають заборонені речовини, — зазначає одне з джерел онлайн-видання. — Наради зривають, бухими на заходах ходять. Гості з Москви в регіонах раніше гидували напиватися, а зараз — як востаннє».
Інший співрозмовник охарактеризував тенденцію так: «Ну давайте так: в адміністрації президента раніше день не в кожного починався зі склянки горілки. Тепер я таких людей знаю набагато більше, і в декого склянка перетворилася на пляшку».
Читайте також: Данілов про пристрасть до алкоголю оточення Путіна: пияцтво та Росія – це як близнюки
Верстка наводить кілька конкретних прикладів чиновників, які особливо пристрастилися до алкоголю. Так, губернатор одного з регіонів у Центральному федеральному окрузі РФ був любителем випити і раніше, але останнім часом він «зовсім берега пустився», стверджує джерело. «Починається день або з його пошуків, або зі спроби розбудити його дзвінками, — констатує співрозмовник Верстки. — Є навіть спеціальна людина для пошуків». За його словами, після формальної присутності на робочих нарадах у першій половині дня, де губернатор тільки «тримає обличчя» і «сидить, як сніговик», на очільника регіону чекає обід, «самі розумієте, не без стопки». «Ну і з цього моменту він уже не просихає, зазвичай їде в міський ресторан або в лазню до ночі», — констатує джерело. За його словами, у стані сп’яніння губернатор завжди слухає одну й ту саму музику — радянські пісні, присвячені перемозі, гурт Любе, який називають улюбленим гуртом Володимира Путіна, і «веселий блатняк».
«Бухав завжди, але не так», — розповідає про посадовця близький до нього співрозмовник Верстки, який пояснює ці «зриви» очільника регіону «нервами через новини, тиск Кремля та місцевих еліт».
Віцегубернатор одного з регіонів Уралу в раптово відвертому нічному листуванні одного разу сам зізнався журналістам Верстки, що «бухає» і почав більше пити з початком війни. За його словами, застіль у компаніях [для зняття стресу] йому вже бракує, і після них потрібно «доганятися».
Про алкоголізм колишнього президента Росії Дмитра Медведєва чутки менш достовірні, проте багато співрозмовників Верстки ствердно відповіли на запитання про те, чи п'є заступник голови Радбезу. Два джерела видання «зійшлися на тому, що Медведєв самостійно пише у свій Telegram тексти про країни, „зґвалтовані володарями темряви“, манкуртів та іблісів, і що він нерідко робить це, будучи нетверезим». Крім того, за даними журналістів, Медведєва жене самогонний алкоголь на своїй садибі під Плесом і полюбляв дарувати пляшки з ним членам уряду та іноземним лідерам.
При цьому орієнтовно з березня 2023 року — особливо після появи новин про майбутній контрнаступ України і про ордер на арешт Володимира Путіна — чиновники і представники еліти почали віддавати перевагу міцним напоям. У цій думці зійшлися три співрозмовники Верстки — з московської влади, з парламенту і з управління у справах президента. На застілля, «навіть яке з дамами», тепер обов’язково купують «значну кількість пляшок коньяку, горілки та віскі», стверджує один зі співрозмовників видання. «Навіть жінки почали пити, не соромлячись, найбільш високопоставлені», — поділився він.
Навіть на офіційних державних банкетах норму алкоголю віднедавна розраховують по півтори-дві пляшки на людину — а раніше була строго одна, розповів Верстці близький до Кремля політтехнолог.
Сам Путін, судячи з інформації у ЗМІ, майже не п'є. Близьке до Кремля джерело Верстки підтверджує це: «Я вам більше скажу, він украй гидливо налаштований до тих, хто п'є, до п’яниць, до несвіжих із ранку людей». Особливо Путіна, за словами джерел більш раннього тексту Медузи, турбують люди з його ближнього кола, які намагаються зняти стрес через санкції і через війну. Хоча, на думку диктатора, вони мають легко справлятися з цим на тверезу голову.
Загалом алкоголь — сьогодні найпоширеніший спосіб втечі від реалій серед російських чиновників, хоча й далеко не єдиний, на думку співрозмовників Верстки. «З весни 2022 року, коли стало зрозуміло, що бліцкригу у війні з Україною не вийшло, частина цивільного держапарату, яка ще рефлексує, розділилася на три неоднорідні групи», — пише видання з посиланням на високопоставлене джерело в регіональній адміністрації Сибрського федерального округу.
Видання перераховує ці три групи:
- Найчисленніша — ті, «хто заплющив очі і поплив за течією за Путіним і начальством». «Вони роблять свою роботу і намагаються не говорити і, напевно, навіть не думати, навіщо вона потрібна», — пояснив співрозмовник.
- «Ті, хто зізнався собі, що країна в глухому куті, і працювати немає сенсу». Серед них найбільше «чесних служак», «які роками кували собі репутацію хороших чиновників». Люди з цієї групи формально виконують свої обов’язки, але тільки в режимі "текучки", а їхня сфера інтересів змістилася на «алкоголь, спорт або бл*дей», передає Верстка пояснення своїх співрозмовників.
- Ті, хто «рятуються» тактикою «малих справ». «Мовляв, поклав бабусі в сарай дрова або насипав щебенем дорогу — уже молодець, — пояснює джерело Верстки. — Найбільше таких, хто відволікається, серед „галузевиків“, людей, які відповідають за конкретні сфери життя на кшталт ЖКГ, економіки, будівництва або доріг». На його думку, вони «раніше за інших побачили, що ми рухаємося прямісінько в дупу».
«Тому зараз там, за рідкісним винятком, або крадуть як востаннє, або п’ють, їб**я і займаються спортом. Або і те й інше одночасно, але це вже зовсім рідкість», — заявив співрозмовник Верстки, узагальнюючи спосіб життя російських політичних еліт на тлі війни з Україною.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube