Твердження про те, що Володимир Путін "нападе" є дезінформаційним "вкидом" Росії, поділилися експерти / фото Reuters
"Розіп’яті хлопчики", "Україна замерзне", "вакцинація – зло", "Путін (президент Росії Володимир Путін – Ред.) нападе" – експерти розповіли про типові дезінформаційні "вкиди" РФ.
Як передає кореспондент УНІАН, на круглому столі "Останні тенденції гібридної агресії РФ проти України: вектори дезінформації на фоні воєнної загрози" експерти розповіли про те, як Росія дезінформаційними вкидами намагається добитися собі поступок на міжнародній арені та послабити Україну, інформує UAINFO.org.
Зокрема, експерти зазначили, що від початку російської агресії Росія продовжує періодично вкидувати інформаційні фейки в український та міжнародний інформаційний простір. Мова йде як про вже випробувані фейки на кшталт розіп’ятого бійцями ЗСУ хлопчика та щорічної історії про те, що Україна замерзне без російського газу, так і про відносно нові інформаційні атаки пов’язані з антивакцинальною пропагандою.
Як зазначив керівник Центру оборонних реформ Олександр Данилюк, останній рік Росія продовжує гру в ескалацію/деескалацію ситуації на сході України для того, щоби на цьому фоні виторгувати собі поступки на міжнародній арені. По іншому це можна назвати умовно "Путін нападе".
Читайте також: Чому Ющенко опинився у фільмі на прокремлівському телеканалі Russia Today
"Є дві найбільші проблеми. Продовження російської гри в ескалацію/деескалацію для підвищення ставок. Весняне загострення цього року інспіроване таким чином Росією досягло проміжних результатів – відбулася зустріч з Байденом (президент США Джо Байден – Ред.) і очевидно мали місце непублічні домовленості між ним та Путіним. Що стосується сьогоднішнього загострення, то його метою є тиск на захід в цілому і на адміністрацію Байдена зокрема, щоби досягти поступок в питанні запуску Північного потоку як інструменту політичного впливу на країни Європи. Інша проблема – це спроби Росії примусити України прийняти Донбас на російських умовах", – сказав Данилюк.
Також він додав, що генеральною метою Росії є змінити українську Конституцію для послаблення інституту президента в нашій державі.
"Стратегічна мета російських спецслужб перетворити Україну на парламентську республіку поставлена давно, зокрема, чинна на сьогодні Конституція 2004 року є результатом операції росіян під час Помаранчевої революції", – додав він.
Своєю чергою, директор Інституту світової політики Євген Магда зазначив, що російська пропаганда та дезінформація на військову тематику виросла ще з радянських ідеологічних кліше часів Другої світової війни, яку можна коротко схарактеризувати рядком з радянського вірша "Убей немца" Константина Сімонова. Він зазначив, що Росіє продовжує експлуатувати фейк від 2014 року про розіп’ятого хлопчика, зокрема, вже цього року вони спробували видати смерть дитини на власному подвір’ї від невідомого вибухового пристрою як наслідок обстрілу з української сторони.
"Не варто недооцінювати такі дезінформаційні операції, й насправді це рефрен ще радянської пропаганди – вірш "Убий німця". Нагадаю, що значна частина громадян України старшого віку ще живе в парадигмі радянсько-німецької війни й подібна пропаганда, коли пояснюють хто ворог, для таких людей дуже дієва", – сказав Магда.
Читайте також: Бреше й оком не змигне. Якими провокаційними заявами про Україну відзначився Путін під час прямої лінії
Також він додав, що найгарячіший на сьогодні тренд дезінформації – це так звана інфодемія, поєднання пандемії з дезінформацією.
"Ми бачимо за неповних два роки, як нову хвилю пандемії, так і нову хвилю фейків пов’язаних з нею. Ці фейки поширюються в основному через месенджери та соцмережі, оскільки з огляду на їх очевидну абсурдність в телебаченні вони не мають шансу бути поширеними. Зокрема фейк про так звані вежі 5G, хоча ніхто не звертає увагу, що у більшості країн Європи таких веж технічно не існує. Також думаю, що в разі пониження температури повітря десь до мінус 10 ми побачимо чергову хвилю публікацій про найхолоднішу зиму, про відключення тепла", – зазначив експерт.
Також він додав, що для боротьби з цими фейками прямі заборони не працюють, оскільки вони створюють ефект забороненого плоду і стають ще більш привабливими для споживачів цих фейків.
"Я чекаю, коли в умовах воєнної загрози у нас єдиним меседжем виступлять різні керівники військово-політичного керівництва країни, я чекаю, коли нарешті в інформаційному просторі знову з’являться військові, які можуть говорити на підставі бойового досвіду і робити висновки. А по дипломатичних каналах Україна має наголошувати про своє миролюбство і доносити, що не зацікавлена в ескалації ситуації", – підсумував Магда.
Нагадаємо, Росія у 2014 році пішла на агресію проти України – захопила Крим, а також підтримала бойовиків, які захопили частину Донбасу та створили самопроголошені "ДНР" та "ЛНР". Крім того, РФ розпочала проти нашої держави інформаційну війну.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube