Добре відомо, що не всі пісні потрапляють у хіт-паради та стають шлягерами. Але чому одні негайно йдуть «у народ» і звучать на кожній радіохвилі, а інші залишаються маловідомими?
Тепер психологи з'ясували, які риси має мати музичний твір, щоб запам'ятатися слухачеві. Дослідження опубліковано у журналі Psychology of Music, інформує UAINFO.org.
"Будь простіше, і люди до тебе потягнуться" — говорить приказка. Виявляється, той же принцип застосовний у рекламі та навіть при складанні інструкцій: чим зручніше в читанні шрифт або чим більше в тексті ілюстрацій, що пояснюють, тим простіше споживачеві сприймати інформацію і тим охочіше він купить товар, що сподобався.
Читайте також: У мозку знайдено "комірки часу": вони допомагають запам'ятовувати послідовність подій
Не минуло це правило і музику. Дослідники з Університету Кертіна (Австралія) вивчили 271 пісню, яка з 1999 по 2014 рік з'являлася в британському чарті. Їх цікавила швидкість обробки тексту пісні, тобто наскільки легко і швидко наш мозок обробляє запропоновану інформацію. Це неминуче впливає на те, як ми сприймаємо цю інформацію — «занадто складно і занудно» або «просто і запально».
Тексти пісень обробляла комп'ютерна програма, яка оцінювала їх зручність читання, наявність рим та загальну складність тексту. Популярність дослідники оцінювали за тим, яку позицію та як довго пісня займала у щотижневих чартах.
Виявилося, чим простіше мозок слухача сприймав текст пісні, то більшої популярності вона домагалася, займаючи найвищі позиції в чартах. А ось із тривалістю популярності швидкість обробки виявилася не пов'язаною, тобто «прості» пісні швидко ставали шлягерами, але так само швидко залишали чарти.
Читайте також: Дослідники розгадали секрет звучання скрипок Страдіварі
Крім того, вчені виявили два головні «інгредієнти» популярної пісні: це якомога співзвучніші рими і якомога більш читальний текст. Саме такі пісні найчастіше досягали вибухової популярності, хоча, як припускають дослідники, надто прості тексти швидко набридають слухачеві, після чого композиція втрачає популярність, поступаючись місцем наступному шлягеру.
У майбутньому дослідники планують вивчити й інші зразки пісень, щоб перевірити, чи поширюється правило «чим простіше, тим краще», скажімо, на творчість «Бітлз», яка залишається популярною донині.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube