На дні Ірландського моря лежать не менше 273 затонулих суден. За допомогою гідролокатора вчені впізнали серед них корабель, який понад сто років тому намагався врятувати «лайнер, що не потопляється».
У вересні 1897 року в Белфасті (Ірландія) спустили на воду пароплав, збудований на корабельні Harland & Wolff. Спочатку судно мало назву "Уініфреда" (Winifreda), але в історію воно увійшло під ім'ям "Месаба" (Mesaba), інформує UAINFO.org з посиланням на видання Бангорського університету.
Майже 15 років "Уініфреда-Месаба" була звичайним пароплавом. Спочатку судно належало американській «Атлантичній транспортній лінії». Ця компанія здійснювала трансатлантичні пасажирські та вантажопасажирські рейси. Декілька років «Месаба» ходила під бельгійським прапором, пережила низку зіткнень з іншими пароплавами (на той час це не було рідкісним явищем). І до 1912 вважалася вже підмінним судном на торговій лінії між Британією та США.
Десятого квітня 1912 року із Саутгемптона до Нью-Йорка вирушив пасажирський лайнер «Титанік» — найбільший на той момент корабель у світі. Чим закінчилося його перше й останнє плавання — добре знають усі: у ніч на 15 квітня він зіткнувся з айсбергом і затонув, забравши життя майже півтори тисячі людей.
Менш відомо, що «Титанік» міг і мав уникнути зіткнення з айсбергом. У ті ж квітневі дні 1912 року один зі своїх нечастих (оскільки служив підмінним судном) торгових рейсів здійснював пароплав «Месаба», який тоді належав компанії Red Star Line. Капітан «Месаби», що знаходилася на північ від «Титаніка», правильно оцінив льодову обстановку, і на лайнер (як і на всі кораблі, що йшли на схід) їм була відправлена радіограма з попередженням.
Читайте також: У берегов Англии нашли фрегат "Глостер", на котором едва не утонул будущий король
У ній говорилося: «Від «Месаби» «Титаніку» та всім кораблям, що йдуть на схід. Тяжкий паковий лід та численні великі айсберги спостерігалися на 42° — 41°25′ північної широти та 49° — 50°30′ західної довготи, а також крижані поля”.
Пасажири «Титаніка» в той момент вечеряли, а радист лайнера в терміновому порядку відправляв їх повідомлення, що містили переважно захоплення з приводу плавання, в різні частини світу. Він виявився таким зайнятим, що не відніс капітанові радіограму «Месаби». Мало того, коли радист «Месаби» направив повідомлення, в якому просив підтвердити, що інформацію доставили особисто капітанові, його колега з «Титаніка» просто проігнорував його. І за дві години «Титанік» зіткнувся з айсбергом…
Читайте також: У Швеції знайшли корабельню вікінгів
Подальша доля пароплава, який намагався врятувати «Титанік», відома: під час Першої світової війни судно ходило у складі конвоїв. І 1 вересня 1918 року німецький підводний човен UB-118 торпедував і потопив «Месабу» в Ірландському морі. Загинуло 20 членів команди, включаючи капітана.
І ось дослідники з Бангорського університету (Велика Британія) повідомили, що знайшли «Месабу» на морському дні. Вони зробили це за допомогою багатопроменевого гідролокатора — для морського археолога це інструмент приблизно такого значення, як аерофотозйомка в ландшафтній археології. Багатопроменевий гідролокатор дозволяє картографувати морське дно з таким ступенем деталізації, що на гідролокаційних зображеннях можна виявити деталі надбудови.
Всього за допомогою гідролокації на дні Ірландського моря просканувати та позначили на карті 273 судна. Після виявлення місця затонулого корабля дослідники зіставляють знахідку з базою даних затонулих суден Гідрографічного управління Великої Британії та іншими джерелами.
Частина із судів, звісно, залишається невідомими. Деяких — як і «Месабу» — неправильно ідентифікували в минулому, через що потрібна повторна перевірка. Раніше надійно визначити, який саме корабель лежить на морському дні, можна було лише за безпосередньої роботи під водою. Це дуже недешеве задоволення, обмежене як фінансово, так і кількістю підготовлених підводних археологів.
Багатопроменевий гідролокатор цю проблему вирішує: він показує судно, що затонуло, досить докладно, щоб його можна було ідентифікувати.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube