Про своє рішення Міжнародне агентство з вивчення раку при ВООЗ, а також Об'єднаний експертний комітет ФАО/ВООЗ з харчових добавок оголосять 14 липня.
Аспартам (L-Аспартил-L-фенілаланін) – синтезований у 1965 році американським хіміком Джеймсом Шлаттером штучний підсолоджувач, також відомий як харчова добавка E951. З кінця минулого століття його використовують як замінник цукру в жувальних гумках, йогуртах, льодяниках, сиропах від кашлю, дієтичній кока-колі та деяких інших газованих напоях.
Ця добавка приблизно в 200 разів солодша за звичайний цукор і не має гіркого післясмаку. Але тепер Міжнародна агенція з вивчення раку (IARC) при Всесвітній організації охорони здоров'я може внести аспартам у свій список як можливий канцероген, тобто якоюсь мірою здатний викликати рак. Про це повідомило інформаційне агентство Reuters з посиланням на два джерела, знайомі з процесом, інформує UAINFO.org.
Одночасно засідання про перегляд використання аспартаму проводить Об'єднаний експертний комітет ФАО/ВООЗ з харчових добавок (JECFA). Про свої висновки експерти оголосять в один день – 14 липня. При цьому з 1980-х років JECFA вважав, що для потрапляння в групу ризику дорослій людині вагою 60 кілограмів потрібно щодня випивати від 12 до 36 банок дієтичного газування залежно від кількості аспартаму.
Читайте також: Медики оголосили вирок популярному заміннику цукру
Як зазначило Reuters, ухвали IARC мають величезний вплив. У 2015 році комітет цієї організації дійшов висновку, що неселективний системний гербіцид під назвою гліфосат "ймовірно, канцерогенний". І навіть коли інші органи на кшталт Європейського управління з безпеки харчових продуктів (EFSA) оскаржили це твердження, через роки компанії все ще відчували наслідки: наприклад, німецька Bayer кілька років тому тричі не спромоглася оскаржити вироки суду, який ухвалив відшкодувати збитки клієнтам, які заявили, що у них розвинувся рак через використання гербіцидів на основі гліфосату.
Рішення IARC своєю чергою критикували за те, що вони породжують надмірну тривогу, адже уникати вживання певних речовин не так просто. Виробники вже повідомили про "серйозні побоювання з приводу перевірки IARC, яка може ввести споживачів в оману", змушуючи їх споживати більше цукру, а не вибирати безпечні продукти без цукру або з його низьким рівнем вмісту.
"IARC не є органом безпеки харчових продуктів, і їх вивчення аспартаму не можна назвати всебічним з наукової точки зору, оскільки значною мірою воно засноване на дискредитованих дослідженнях", – заявила Френсіс Хант-Вуд, генеральний секретар Міжнародної асоціації підсолоджувачів (ISA).
Читайте також: ВООЗ не рекомендує вживати підсолоджувачі для схуднення – не допомагають контролювати вагу в довгостроковій перспективі
Проте торішнє обсерваційне дослідження, яке провели вчені з Університету Париж — північ XIII, Паризького університету, Дослідницького центру епідеміології та статистики, а також французької мережі NACRe за участю більш ніж 100 тисяч осіб, показало: штучні підсолоджувачі (особливо аспартам та ацесульфам-К), що використовуються при виробництві продуктів та напоїв багатьох відомих брендів, пов'язані з підвищеним ризиком виникнення раку. До цього, на початку 2000-х, дослідники з Інституту Рамаззіні (Італія) також дійшли висновку, що деякі види раку у гризунів корелюють із застосуванням аспартаму.
Якщо такий популярний підсолоджувач включать до списку можливих канцерогенів, це має підштовхнути вчених до додаткових досліджень, зазначили джерела Reuters, близькі до IARC. Це допоможе агентствам, споживачам та виробникам зробити чіткіші висновки, але водночас може відродити суперечки про безпеку взагалі всіх підсолоджувачів.
На сьогодні аспартам застосовують і вважають безпечним більш ніж у 90 державах. Серед інших штучних підсолоджувачів, дозволених ВООЗ, — сахарин, сукралоза та неотам.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube