“Про зону – знаю, про економічну – не дуже”, – саме так жартома прокоментував свою відмову від участі в опитуванні від президента пенсіонер, який прийшов до своєї дільниці, щоб обрати голову та депутатів Бахмутської ОТГ на Донеччині. Так учинила майже половина з тих, за ким вдалося поспостерігати біля однієї з дільниць прифронтового Бахмута
Про це для "Тижня" пише Єлизавета Гончарова, повідомляє UAINFO.org.
Хоча оминути ці скриньки подекуди було непросто. Люди в накидках, які вказували на причетність до процесу опитування, з’явилися зранку на багатьох дільницях. Десь вони стояли на відстані від входу до приміщення, а десь – майже в ньому. До мене із пропозицією відповісти на питання, які хвилюють Володимира Зеленського, звернувся чоловік із маскою на підборідді. Побачивши жест відсторонення, який став за останні кілька місяців майже автоматичним, зупинився. Попри те, що будь-які опитування проводять винятково після голосування, цей представник "відловлював" людей прямо на порозі дільниці, де вони чекали на свою чергу, щоб увійти. При цьому, наближаючись до них майже впритул. "По-перше, вдягніть маску, – попросила я. – По-друге, я не порушуватиму закон, тому не відповідатиму на ці питання". Чоловік одразу переповів низку стандартних тез про фейковість вірусу і масонську змову й додав, що маска є, а на якому місці її носити – його особиста справа. Від фотографування відмовився, відвернувшись спиною та голосно пояснюючи, що шукає в телефоні закон, який вкаже мені, що його фотографувати категорично заборонено. Законність дій, які виконував він, його, звісно, не турбувала.
Читайте також: "Опитування Зеленського" створило неправомірну політичну перевагу для партії влади на виборах, – БДІПЛ ОБСЄ
Спостерігати за людиною, яку "не можна фотографувати за законом", було цікаво. А вітер, що сприяв гарній "озвучці", додав повноти картині дивного опитування. Деякі виборці, у більшості – пані поважного віку, охоче спілкувалися із харизматичним чоловіком із блискавичною усмішкою, яку було гарно видно без маски. Він охоче пояснював людям, що саме мається на увазі під кожним питанням, особливо гарно це в нього виходило щодо довічного ув’язнення за корупцію. "Ну ось, ви – щось украли у своєму житті? – гаряче розповідав він жіночці в жовтому фетровому береті. – А вони крадуть! То нехай сидять у тюрмі и працюють безкоштовно на людей усе життя". Не знаю, чи крала щось у своєму житті та жіночка, але вона так і не наважилася відповісти на питання та пішла собі на дільницю, де ніхто не цікавився її минулим.
Але інколи чоловік знаходив удячних виборців, які уважно слухали та сумлінно ставили свої помітки у клітинках, на які вказував опитувач. Якась жінка, жартуючи, спитала, чи можна відповісти ще й при виході, але чоловік відмовив. При тому, що одну з анкет заповнив просто сторонній хлопець, який ішов повз дільниці. Одну з них, вочевидь, знайому, він розпитував про здоров’я її матусі, яка лежить в інфекційній лікарні. Жінка без маски розповідала чоловікові без маски, як важко переносить її мама цю кляту хворобу, і як вона сама себе не дуже гарно почуває. Але потім все ж відповіла на його, тобто президента, питання, вдягнула маску й зайшла на дільницю. Безконтактний термометр, який двічі на мені показав температуру замороженого м’яса, спокійно пропустив жінку, яка кинула бюлетень у звичайну скриньку – бо жодного папірця в "ковідну" скриньку, яка була передбачена хто знає для чого, на моїй дільниці так і не впало.
Читайте також: Розгром і байдужість: Україна вже починає змінюватися
"Я не стала відповідати, бо не розумію, про що це – меморандум якийсь, канабіс. Це що таке взагалі? Якби він спитав: ти, Наташо, за мир чи за війну? Ось тоді я б відповіла", – пояснює мені сусідка. Багато літніх людей, таких, як тітка Наталя, взагалі не зупинялися біля скриньки з опитуванням, бо просто не хотіли гаяти часу й мати вигляд невігласів. “Мій чоловік би відповів на ці питання, він цікавиться політикою. Але він хворий, не схотів іти голосувати. А я прийшла не для цього. Не треба мене питати про якусь дурню", – пояснює ще одна жінка на цій дільниці. "Це моє принципове рішення – не брати участь у цьому опитуванні. Вважаю, що це чистої води популізм. А дивлячись на ці "анкети", мені чомусь здається, що це якесь дежавю: таке, надруковане на принтері про "визнаєте ви щось чимось законним", я вже бачив. Тут, у нас, у 2014 році", – каже виборець Володимир. "А чому не сказати свою думку, якщо президент питає? У нас же демократія? То я й відповів так, як думаю: економічна зона – це правильно, пожиттєве за корупцію, думаю, навіть мало, треба б смертну кару. Що там ще? А, зменшити кількість депутатів? Звісно, бо вони тільки наші гроші проїдають", – розлого пояснює чоловік, який не каже своє ім’я, але говорить, що працює торговельним представником. На питання, скількох депутатів він згодний утримувати за власні податки, засміявся й подарував мені цукерку, хоча я попередила, що точно – не депутатка.
Із 32 виборців, які прийшли на вибори за час мого своєрідного "чергування" біля дільниці, на питання зголосилися відповісти 14. Поліцію тут не викликав ніхто, люди або не зупинялися на вході-виході, або просто відмовлялися заповнювати опитувальник. Цьогоріч на місцевих і без цього вистачало приводів для скандалів і скарг. Спостерігання моє закінчилось несподівано: чоловік у фірмовій накидці запакував свою скриньку у великий чорний сміттєвий пакет і кудись поїхав на машині, яка під’їхала до дільниці. Кажуть, що так відбувалось і на інших пунктах голосування, якими курсувала певна кількість "людей зі скриньками", бо десь вони з’являлись тимчасово. Увечері їх вже не було на жодній дільниці, про якусь статистику використаних анкет взагалі не йдеться. Також у соціальних мережах люди констатують, що до селищних дільниць президентові "волонтери" здебільша не доїхали. Мабуть, президентові не так уже й цікаво дізнатися, що в тих селах думають про економічні зони та меморандуми, канабіси з корупцією.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube