У Росії необхідно різко збільшити кількість «іноземних агентів» і передбачити для них кримінальну відповідальність.
За його словами, для цього слід змінити закон "Про контроль за діяльністю осіб, які перебувають під іноземним впливом". Зокрема, його можна доповнити окремими положеннями із закону США про реєстрацію іноземних агентів (Foreign Agents Registration Act, FARA), заявив заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв, інформує UAINFO.org.
«Наприклад, встановити кримінальну відповідальність для іноагентів як у Штатах. І поступово довести кількість іноагентів до тисяч, як вони. Чого там наші жалюгідні сотні. Адже є гідні кандидати. Точно є. Шукайте краще! — написав у телеграм-каналі Медведєв.
При цьому він назвав США «послідовними людьми», оскільки вони з 1938 року, коли було прийнято цей закон, «непримиренні до ворогів своєї держави».
Читайте також: У Росії розпочався великий терор: що Путін влаштує росіянам після теракту у "Крокусі"
Російське законодавство вже передбачає кримінальну відповідальність для «іноагентів». Так, робота «іноземних агентів» без включення до реєстру може спричинити як адміністративне, так і кримінальне покарання. Максимальне покарання для керівництва організацій та ЗМІ-«іноагентів» у цьому випадку – до двох років позбавлення волі, а для фізосіб-іноагентів – до п'яти років (ст. 330.1 Кримінального кодексу). За злісне ухилення від виконання своїх обов'язків, у тому числі за відсутність маркування та звітності, «іноагентам» також загрожує кримінальне покарання.
Поняття «іноземний агент» уперше з'явилося у російському законодавстві у 2012 році і спочатку поширювалося лише на НКО, які ведуть політичну діяльність. Закон про ЗМІ-іноагенти було ухвалено у 2017 році. У 2019-му до нього було внесено поправки, згідно з якими цей статус може бути надано фізичним та юридичним особам, якщо вони поширюють або беруть участь у створенні інформації ЗМІ-іноагентів та фінансуються з-за кордону.
Згідно із законом «Про контроль за діяльністю осіб, які перебувають під іноземним впливом», підписаним у липні 2022 року, для визнання «іноагентом» необов'язково отримувати фінансування із зарубіжного джерела — до реєстру можна буде потрапити, зокрема, за «підтримку з-за кордону» або за перебування під «іноземним впливом». Також було запроваджено поняття фізичної особи, афілійованої з «іноземним агентом».
З 1 грудня 2022 року Мін'юст публікує єдиний перелік «іноземних агентів». На даний момент у ньому знаходяться 656 організацій та фізичних осіб.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube