Вчені створили першу в своєму роді модель захворювання COVID-19 на мишах, яка показує, як вірус SARS-CoV-2 завдає шкоди безлічі органів тварини.
Хоча ця експериментальна модель безпосередньо не відповідає випадкам коронавірусу людини, вона надає потенційну тестову систему для вивчення того, як смертельний вірус поширюється далеко за межі дихальної системи, впевнені медики з США, інформує UAINFO.org з посиланням на НВ.
«Ця модель миші — дійсно потужний інструмент для вивчення SARS-CoV-2 в живій системі», — пояснює кардіолог Арджун Деб з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі.
Мишачі моделі COVID-19 розроблялися і раніше, але жодна з них не показувала, як виглядають позалегеневі прояви COVID-19.
Це серйозне обмеження для досліджень розвитку вірусу на тварин, і це пов’язано з кількома причинами. У той час як мишачі клітини містять аналог рецептора ACE2, який SARS-CoV-2 використовує для зв’язування з людськими клітинами, вірус, схоже, не прикріплюється до мишачої версії молекули.
Читайте також: У ВООЗ розповіли, як не підхопити COVID-19 під час новорічних свят (uainfo.org)
Модифікована версія мишей з людською версією ACE2 забезпечує свого роду обхідний шлях, але досі вченим не вдавалося викликати поліорганну недостатність у мишей, яка могла б імітувати те, як зазвичай проявляються випадки позалегеневої інфекції у людей.
У новому дослідженні, проведеному кардіологами з Каліфорнійського університету, команда ввела вірус в кровотік штучно створених мишей, де він міг досягти людської версії ACE2 (hACE2) в серце і інші життєво важливі органах.
На жаль для мишей, експеримент спрацював. І хоча це не було хорошим результатом для тварин, можливість вивчення пошкоджень у мишей, інфікованих SARS-CoV-2, може значно розширити наші знання про можливості поширення вірусу в випадках з людьми.
«Серед пацієнтів з COVID-19 найбільш схильні до ризику поганого результату ті, у кого вражені інші органи, крім легенів. Тому ми відчули, що дуже важливо зрозуміти, як вірус впливає на ці інші органи», — сказав Арджун Деб.
Протягом семи днів інфіковані миші «продемонстрували серйозну захворюваність, суворо обмежену активність і були виявлені в кутку клітки», на відміну від контрольної групи мишей, які були позбавлені інфекції і залишилися здоровими.
За той же час інфіковані миші втратили приблизно до 25 відсотків своєї маси тіла через різке скорочення споживання їжі, що зажадало евтаназії.
Читайте також: Генетик розповів про революційність нових вакцин від COVID-19 та на прикладі сосисок розвіяв міфи про їхню небезпеку
У інфікованих мишей також були пошкоджені селезінки, спостерігалася нерегулярна серцева діяльність і артеріальний тиск, а також змінений рівень імунних клітин — все симптоми нагадували випадки COVID-19 у людей.
Після того, як тварини були приспані, аналіз їх органів показав зміни в експресії генів у багатьох тканинах, що порушують клітинні процеси, які генерують енергію в організмі.
«Якщо вірус пригнічує енергетичні шляху в багатьох органах тіла, це дійсно призведе до руйнування органу», — пояснює Деб.
Точно невідомо, але наслідки цього потенційно можуть відчуватися через довгий час після того, як інфекція буде переможена імунною системою, і, гіпотетично кажучи, можуть бути причиною тривалих симптомів, які відчувають постраждалі від COVID-19.
«Такі епігенетичні зміни, що потенційно відбуваються у людей з COVID-19, можуть привести до появи симптомів через стійкі зміни в експресії генів в інфікованих тканинах навіть при відсутності тканинного вірусного навантаження», — підкреслили автори роботи.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube