Китай збільшив постачання до Росії високоточних верстатів у десять разів та масово експортує високоточні пристрої з числовим програмним керуванням (ЧПК), що життєво важливі для військової промисловості Москви, повідомляє Financial Times, передає NV, інформує UAINFO.org.
Зазначається, що стрімке зростання постачання установок з ЧПК, які дозволяють здійснювати надзвичайно точне фрезерування металу, викликає велике занепокоєння у союзників України, які намагаються обмежити доступ Росії до цього обладнання.
За даними звітів з російської митниці, в липні китайські виробники відвантажили інструменти з ЧПК на суму 68 мільйонів доларів. У лютому 2022 року ця цифра становила 6,5 мільйонами доларів.
Майкл Раска, доцент Сінгапурської школи міжнародних досліджень S Rajaratnam, сказав, що експорт ЧПК є прикладом того, як Китай і Росія втягуються в поглиблення військово-промислового партнерства.
«Китай і Росія мають спільний політичний інтерес, який полягає в тому, щоб кинути виклик і протистояти США… Факт полягає в тому, що Росія була відрізана від імпорту європейської техніки, у неї немає іншого вибору, окрім як покладатися на Китай», — сказав він.
Зазначається, що пристрої з ЧПК часто є великим обладнанням, тому їх важче провезти в Росію контрабандою із Заходу, ніж менші компоненти, такі як мікрочипи.
Читайте також: Путін заявив Сі Цзіньпіну, що планує воювати проти України впродовж 5 років, – Nikkei
Емілі Кілкріз, колишня заступниця помічника торгового представника США, заявила, що Вашингтон неохоче використовував фінансові санкції проти китайських компаній, які допомагають Росії, через побоювання, що це знизить ефективність таких заходів у разі кризи у відносинах з Пекіном.
«Ця динаміка щодо надмірного використання санкцій дуже турбує адміністрацію… Вони знають, що ці санкції та експортний контроль ніколи не будуть ідеальними. І тому вони дійсно зосереджені на тому, щоб Росія отримувала товари нижчого ґатунку. Це накладення витрат, що значно ускладнює і робить дорожчим для Росії отримання подібних верстатів», — сказала вона.
Директор Євразійського центру Carnegie Russia у Берліні Олександр Габуєв заявив, що багато китайських фірм «очікують, що рано чи пізно всі компанії, пов’язані з Народно-визвольною армією, потраплять під санкції».
FT пише, що поки незрозуміло, як Росія розгорнула імпортовані нею китайські пристрої з ЧПК.
За словами Аллен Маггард, аналітик вашингтонської організації з аналізу конфліктів C4ADS, російські оборонні заводи лише «починають використовувати китайські верстати з ЧПК».
Експерти, аналізуючи фото та відео з соціальних мереж та пропагандистських ресурсів, поки що не можуть точно ідентифікувати, чи використовуються такі пристрої.
Раніше Пентагон у доповіді щодо політики Китаю, посилаючись на дані з російської митниці, повідомляв, що Росія закуповувала в Китаю продукцію подвійного призначення та другорядні предмети військового призначення для російських військових, зокрема стрілецьку зброю, запасні частини, навігаційне обладнання та захисне спорядження.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube