Нібито головна редакторка видання "Народна правда" Марія Швецова (Фото:Альона Романюк / Facebook)
Головної редакторки видання "Народна правда", яке опублікувало відео зі співробітниками Bihus.Info, насправді не існує, стверджує фактчекерка Олена Романюк.
На своїй сторінці у Facebook вона написала, що до видання "Народна правда" є низка запитань, інформує UAINFO.org з посиланням на NV.ua.
"Можна дивитися чи не дивитися Bihus.Info, любити чи ненавидіти їх, але слід визнати: зараз триває атака на журналістів. Вражена від учорашньої атаки на Ніколова, сьогодні побачила відео про Bihus.Info. Вони — не перші, але найбільш упізнавані. Відео, закинуте через сайт-смітник, де замість редакції — вигадані обличчя з фотографіями, які згенерував штучний інтелект", — заявила вона.
За її словами, у ситуації зі співробітниками Bihus.Info використано метод "гнилого оселедця".
"До журналістів намагаються приліпити вживання наркотиків і нібито підкріплюють це відеозаписом. На записі видно, що журналісти нічого не вживають. Приймають ті, хто зазвичай за кадром — оператори. Але люди, які запустили це вкидання, добре розуміли, що слід дискредитувати саме журналістів. Ще один прийом, який використовують: "підміна понять": ви бачите на відео хтось вживає, вам кажуть "це журналісти". Підміну зроблено", — пояснила Романюк.
У неї також викликало підозру те, що відео, зняте в Новий рік, було опубліковано через два тижні.
"Не 1 січня, не 5, не 7. А сьогодні. Якщо зайти на канал Бігусів, то вчора там з’явилося відео про спотворену реальність у медіазвітах Офісу президента і Кабміну. Рекомендую подивитися. Це набагато цікавіше, ніж відео з операторами, яке вирване з контексту. Далі. Через кого вкинули відео? Таке собі "видання" під назвою "Народна правда": на їхньому YouTube-каналі за останні п’ять років аж 4 відео. Одне з них — нарізка відео з корпоративу Bihus.Info з маніпулятивними написами", — йдеться в повідомленні Романюк.
Фактчекерка також додала, що головним редактором "Народної правди" є Марія Швецова. Однак інформації про неї в Google — небагато.
Так, зазначено, що в неї нібито є вища освіта за спеціальністю журналістика Київського університету імені Тараса Шевченка.
"Начебто Швецова працювала в таких виданнях, як "Новини Києва" (не існує), "Наша Нива" (не існує в Україні, але було в Білорусі, і, звісно, немає там жодних згадок про Швецову), "Антикорупціонер" (ще одне ноунейм видання)", — написала вона.
При цьому Романюк зазначила, що найцікавіше в цій історії — фото авторки. Вона припустила, що фото Швецової могли згенерувати штучним інтелектом.
"Якщо його збільшити і подивитися на зіниці — вони дивної форми, зовсім не круглої. Також щось дуже дивне з сережками: вони не входять у мочки вух і якось розпливаються. Це одна з ознак того, що фотографія згенерована штучним інтелектом. Якщо фото прогнати через tineye.com, то він видає не це фото, а зображення, згенеровані ШІ. Висновок: персона так званої головної редакторки вигадана", — написала Романюк.
Раніше в Мережі опублікували відео, на якому, як стверджують, працівники проекту журналістських розслідувань Bihus.Info нібито вживали наркотики. Керівник Денис Бігус пообіцяв кадрові рішення.
Журналісти Bihus.Info є авторами резонансних розслідувань про владу та українських політиків. Останнє вийшло 15 січня. У ньому команда проаналізувала десятки медіазвітів зі згадками про чиновників у медіа, визначивши, хто і за що їх критикував.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube