З'їзд "Слуги народу" потрібен був, щоб почати серйозну партійну роботу з очищення лав. Дубінський – перший приклад того, що буде з депутатами, які не слухаються Зеленського.
Президент продовжує свою риторику щодо засідань РНБО. Говорить логічно. За наявності номінальної більшості у парламенті майже ніколи при голосуванні в партії влади нема 226 голосів. Про яку боротьбу з олігархами можна говорити, якщо ти не контролюєш власну фракцію, частину якої фінансують олігархи? Із цим треба боротись. Це питання ставлять принципово. Інакше все може закінчитися політичною кризою і, можливо, навіть достроковими виборами. Ситуація, у якій ти постійно просиш голоси від фракції, 90 відсотків якої ніколи б не стали депутатами без тебе. Із кожним зниженням рейтингу Зеленського їхня лояльність до нього падає, пише політолог Олексій Голобуцький, для Gazeta.ua, інформує UAINFO.org.
Мотивувати нардепів можна по-різному: правоохоронними органами, більшими сумами. У Зеленського є всі механізми – у нього вся влада. Але я не вірю, що в нього вийде здолати вплив олігархів. Це занадто серйозне завдання, із ним ніхто десятиріччями не міг впоратися. Для цієї боротьби потрібна згода всіх політичних еліт – її нема. І тиск Заходу. Бо всі медіаресурси перебувають у руках олігархів. Вони можуть впливати на владу і є її частиною. Мати свої групи впливу у парламенті – це політична корупція. Зеленський таки найпевніше програє цю боротьбу – я ставлю на це. Він спробує на Коломойському, як усе має відбуватися, зламає зуби і далі буде профанація. Закінчить, як Ющенко, з 5 відсотками і без політичних перспектив. Або ж за допомогою США і внутрішніх політичних ресурсів спробує переламати цю систему. У нинішніх умовах це дуже важко зробити.
Читайте також: Повернення грошей, вкрадених Коломойським, має починатися із "95-го кварталу", – заява "ЄС"
Президент усвідомлює, що не контролює свою фракцію. У нього є варіант дострокових парламентських виборів. Отримає менше, але "своїх" депутатів.
На з'їзді заявили, що партія буде просити його іти на другий термін. Вибори ж можна провести у будь-який момент. Зараз соціологія показує, що він у всіх виграє. Тоді матиме право проводити політику жорсткої боротьби з олігархами. Для цього йому потрібен додатковий мандат у вигляді президентських виборів.
Але може піти в іншу сторону – може початися серйозна політична дестабілізація, яка закінчитись розвалом країни. Можливий варіант – утвердження авторитарного режиму, зважаючи на наші слабкі демократичні інститути. Але на нинішньому етапі і з цим парламентом Зеленський зробити цього не може. Голосів не вистачить.
Для олігархів ідеальна та ситуація, яка тримається в Україні останні років 15. Коли у виконавчій владі панує дуалізм – прем'єр-міністр, президент і боротьба між ними. Зламати в цих умовах систему практично неможливо.
Читайте також: Чего США и Байден хотят добиться от Украины и Зеленского – Politico
Якщо це просто гра президента на електорат, щоб показати себе борцем із олігархами, – ми це швидко побачимо.
Разумкова не варто недооцінювати. Він – політтехнолог. Бачить, яка слабка влада, що вона може завалитися в будь-який момент. Він побачив, що якийсь актор, якому просто пощастило, став президентом великої європейської країни. Чому тоді він не може? Він розумний, досвідчений.
Якщо президент почне серйозно боротися з олігархами, будуть дії Заходу, тоді виникне турбулентність, яка може тривати рік-півтора. Ця турбулентність – шанс для Разумкова, Кличка, Гройсмана і багатьох політиків.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube