Самогубства залишаються однією з найпоширеніших причин смерті. Приблизно 1,4% всіх смертей у світі пов'язані із суїцидом — це відповідає смертності 11,6 особи на 100 тисяч на рік. З середини XX століття кількість завершених суїцидів зросла більш ніж удвічі, ця тривожна тенденція зберігається й досі.
Для запобігання самогубствам необхідно враховувати різні аспекти цього явища: психологічні, соціальні та біомедичні. Серед останніх — біохімічні, включаючи фактори ризику та, зрозуміло, препарати, здатні зменшити небезпеку самогубства.
Епідеміологічне дослідження, проведене на даних більш ніж 866 тисяч пацієнтів, показало, що прийом такого простого та безрецептурного препарату, як фолієва кислота, знижує ризик суїцидальних спроб майже вдвічі – на 44%, інформує UAINFO.org з посиланням на статтю у журналі JAMA Psychiatry.
Фолієва кислота відноситься до вітамінів групи B – її ще називають "вітамін B9". Це водорозчинний вітамін, необхідний для розвитку імунної та кровоносної систем. Деякі похідні фолієвої кислоти – фолати – також знайшли застосування в медицині.
Читайте також: У мозку знайдено "комірки часу": вони допомагають запам'ятовувати послідовність подій
Вітамін B9 є практично в будь-якій аптеці: його активно призначають при анемії, гастроентериті, радіаційних поразках і таке інше. Препарат давно відомий, добре вивчений та майже не має побічних ефектів. Це вигідно відрізняє його від психофармакологічних засобів (антидепресантів та нейролептиків), які зазвичай використовують при ризику самогубства або після невдалої спроби суїциду.
На такому фоні значний ефект «нехитромудрого» препарату на ймовірність самогубства видається великою несподіванкою. Хоча ще до початку цієї роботи вчені знали про зв'язок фолієвої кислоти зі зменшенням частоти суїцидальних спроб. Проте це дослідження внесло у дане питання визначеність.
Вчені з Чикагського університету (США) використали медичні дані страхових фірм. Вони вибрали записи про більш ніж 866 тисяч піддослідних, які приймали фолієву кислоту в таблетках два роки поспіль. Також відзначалися спроби самогубства та інші форми агресії людей стосовно себе.
Читайте також: Змінивши реакцію клітин на стрес, можна сповільнити старіння
Щоб уникнути помилок, дослідники зробили поправки на попередню суїцидальну поведінку, особливості метаболізму фолієвої кислоти, прийом препаратів, що його порушують, і таке інше.
Водночас випробувані з групи контролю отримували вітамін B12 (ціанокобаламін) — у цьому випадку частота самогубств не змінилася.
«Немає серйозних побічних ефектів, препарат коштує недорого і його можна отримати без рецепта. Ймовірно, це може врятувати десятки тисяч життя», – вважає керівник роботи Роберт Гіббонс.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube