Почесний патріарх ПЦУ Філарет заявив, що Україна нібито повинна відмовитися від нинішнього Томосу про автокефалію помісної православної церкви і вимагати іншого документу в абсолютно іншій редакції.
Така заява з вуст ієрарха прозвучала в інтерв'ю виданню "Апостроф".
На його переконання, зараз Православна церква України нібито не має незалежності в повній мірі. Він назвав три чинники, які, на його погляд, свідчать про те, що ПЦУ потрапила в залежність від Константинополя.
"По-перше, юрисдикція автокефальної Української церкви поширюється тільки на територію України. А ті українці, які проживають за межами нашої країни, не мають права перебувати в Українській церкві, а повинні належати до Константинопольського Патріархату. Це вже порушення автокефалії, адже інші церкви своєї діаспорою самі управляють, а нам кажуть, що ви не маєте на це права, і ми, греки, будемо управляти Українською церквою", – говорить Філарет.
Читайте також: Філарет проти Порошенка: наслідки для України
Другий момент стосується спеціально приготованої і освяченої ароматичної олії під назвою миро, яке використовується під час таїнств.
"По-друге – миро. Миро кожна церква має право варити сама. На те вона і автокефальна церква. А якщо вона не має свого миро, то це означає, що вона не може ані дітей хрестити, ані освячувати престоли. Дадуть миро – можемо, не дадуть не можемо. Залежність? Залежність! ", – констатує Патріарх.
Також він звернув увагу на те, що згідно з канонами, церковні питання, які потребують вирішення, розглядаються вищим органом церкви – Помісним собором.
"Але в Томосі записано, що не Помісний собор буде розглядати українські питання, а Константинопольський Патріарх. Залежні, а називаємося автокефальною церквою. Це обман!", – резюмував Патріарх Філарет.
"Відмовитися від томосу з таким змістом. Константинопольський патріарх повинен дати нам такий томос, який він дав Польській церкві, Румунській, Болгарській, Сербській. Ось такий нам потрібен томос. І ми сподівалися, що таким він і буде", – обурився Філарет.
Журналіст уточнив у нього, чи бували такі прецеденти, щоб один томос замінювали іншим, на що почесний патріарх відповів досить категорично.
Читайте також: Так виглядає церковна корупція в УПЦ МП
"Все буває. Тому ми вимагали, вимагаємо і будемо вимагати до кінця такий томос, який мають інші церкви. Ми будемо твердо стояти на позиції патріархату. Якщо Вселенський патріарх дасть новий томос патріархату, то це означатиме, що ми дійсно стали автокефальною, незалежною церквою", – переконаний Філарет.
Крім того, він зазначив, що вивів ліквідовану УПЦ КП зі складу ПЦУ, оскільки не хоче, щоб вона була залежна від Константинопольського патріарха.
"20 червня 2019 року ми скликали Помісний собор за всіма правилами, канонами і нашими статутами. Помісний собор має право скликати патріарх, і я це зробив. На соборі були присутні єпископи, духовенство, миряни з тих єпархій, які вирішили залишитися в Київському патріархаті", – розповів Філарет.
"І цей, хоч і невеликий склад, вирішив, що ми виходимо зі складу ПЦУ і продовжуємо існувати як Київський патріархат, як незалежна церква. І чекати того часу, коли українська церква отримає справжній томос про автокефалію", – наполягає він.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube