8 травня, в Україні відзначають День пам’яті та примирення, присвячений пам’яті жертв Другої світової війни, пам’яті тих понад 80 мільйонів людей, чиє життя було обірване насильством світового масштабу, людям усіх рас і націй.
Як інформує UAINFO.org, про українців та Україну у Другій світовій війні розповідає видання "Апостроф".
Історія
У Другій світовій війні взяли участь 80 % людства, бойові дії відбувалися на 2/3 держав, що тоді існували. Війна розпочалася 1 вересня 1939 року з вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945-го беззастережною капітуляцією Японії. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також уперше та востаннє використана атомна зброя.
До армій ворожих сторін було залучено понад 110 мільйонів солдатів, загальні втрати військових та цивільного населення становлять від 50 до 85 мільйонів осіб.
Читайте також: Крах нацистської Німеччини в 10 фото. 76 років тому підписано акт про її беззастережну капітуляцію
7 травня 1945 року був підписаний Акт воєнної капітуляції Німеччини, який набув чинності 8 травня о 23:01. З цієї нагоди цього дня в багатьох містах Європи та США були проведені велелюдні святкування. Однак, на вимогу Кремля, 8 травня 1945 року, о 22:43 за середньоєвропейським часом (о 00:43 9 травня за московським), у передмісті німецької столиці Карлсхорсті був підписаний ще один "Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини". По своїй суті він підтвердив аналогічний документ, підписаний днем раніше у Реймсі, і підтвердив час припинення вогню — 8 травня о 23:01 за середньоєвропейським часом (9 травня о 1:01 за московським).
Україна в Другій світовій
На боці Об’єднаних Націй воювали українці у складі армій Великої Британії та Канади (45 тисяч осіб), Польщі (120 тисяч), СРСР (більше ніж 7 мільйонів), США (80 тисяч) і Франції (6 тисяч), а також визвольного руху в самій Україні (100 тисяч в УПА) – разом понад 7 мільйонів осіб.
Понад 2,5 мільйона українців були нагороджені радянськими та західними медалями та орденами, більше ніж 2 тисячі стали Героями Радянського Союзу, з них 32 – двічі, а найкращий ас союзної авіації Іван Кожедуб – тричі.
Читайте також: В Україні створили пошуковий портал з документами про загиблих під час Другої світової
Україна зазнала надзвичайних втрат внаслідок війни. Сукупні демографічні втрати українців і громадян України інших національностей упродовж 1939-1945 років наразі оцінюються у понад 8 мільйонів осіб. За підрахунками вчених, Центральна, Південна та Східна Україна втратила 30 % населення, Галичина – 22 %, Волинь і Полісся – 12 %.
День перемоги в Україні
До 2013 року в Україні, за радянською традицією, святкування з нагоди завершення Другої світової війни в Європі проходили 9 травня. У цей день влаштовували військові паради, покладали квіти до могил загиблих солдатів і вітали ветеранів.
У 2014 році вперше в історії України офіційні заходи з нагоди перемоги над нацизмом проходили два дні — 8 і 9 травня. Наступного року від святкування Дня перемоги в Україні відмовилися.
Читайте також: Друга світова війна і міфи Кремля. Чи була "визвольна місія"?
9 квітня 2015 року Верховна Рада України встановила єдиний день урочистостей — 8 травня як День пам'яті та примирення на честь всіх жертв Другої світової війни. Метою урочистих заходів є "гідне вшанування подвигу українського народу, його внеску в перемогу антигітлерівської коаліції в Другій світовій війні та вираз поваги всім борцям проти нацизму".
Символ Дня примирення
Символом Дня примирення і Дня перемоги в Україні став червоний мак — міжнародний символ пам'яті жертв усіх військових і цивільних збройних конфліктів.
Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку, воно уособлює квітка маку, з іншого — кривавий слід від кулі.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube