Аналітики НАТО кажуть, що Ердоган "став більшим Путіним, ніж сам Путін".
Туреччина все більше заглиблюється у опосередковані конфлікти з силами Росії. І успіх Анкари в них принижував президента Володимира Путіна весь рік.
Як повідомляє UAINFO.org, про це пише Business Insider, нагадуючи про війну в Нагірному Карабасі, де країни знову опинилися на боці різних таборів. Туреччина підтримала Азербайджан, а Росія — Вірменію, на території якої у неї не військові бази.
Військові аналітики переконані, що турецька впертість бере початок з того, що президент Раджеп Таїп Ердоган просто почав діяти, як Путін.
"Ердоган став більшим Путіним, ніж сам Путін", — сказав виданню неназваний аналітик НАТО, який працює на Близькому Сході.
На його думку, Ердогана переконав той факт, що Захід майже не покарав російського президента за окупацію частини України і військові авантюри в Сирії й Лівії. За останній рік Туреччина теж втрутилася у сирійський і лівійський конфлікти.
"Ердоган подивився на свою програму дешевих і ефективних безпілотників і подумав: чому б не зробити те ж саме? Ця тактика найкраще спрацювала там, де Путін сам їх використовує", — сказав виданню аналітик.
Business Insider пояснює, що співрозмовник видання говорить про озброєні безпілотні апарати, виробництво яких Туреччині вдалося досить дешево запустити. Вони виявилися придатними для знищення великої кількості дорогих військових бронемашин. Туреччина також застосовує безпілотники в Нагірному Карабасі.
Читайте також: Журналист: Судьба Карабаха решится в ближайшую неделю
На початку цього року Росія відправила найманців, зброю й повітряні сили в Лівію, щоб підтримати бійців воєначальника Халіфа Хафтара. Російська підмога повинна була допомогти захопити Триполі й повалити визнаний міжнародною спільнотою уряд. На той час Путін і його союзники в Єгипті й ОАЄ вирішили, що вони швидко здобудуть перемогу й отримають дохідні нафтові угоди. Крім того можна було б розмістити свої військові бази в Лівії, а також отримати лояльний уряд у важливій частині світу.
Але Туреччина теж побачила для себе можливості. Тому вона відправила військо на підмогу уряду в Триполі. Фактично турецька армія допомогла зупинити російський наступ й змусила погодитися на перемир'я й мирні переговори. Минулого жовтня турецькі війська зайшли в сирійську провінцію Ідліб, щоб відбити наступ армії режиму Башара Асада, який підтримує Москва. Після кількох тижнів інтенсивних боїв турки, знову ж таки, за допомогою безпілотників змогли зупинити сирійський наступ.
"Саме безпілотники роблять всі ці кампанії такими легкими й дешевими. Ердоган може дозволити собі ризикнути кількома безпілотними апаратами й найманцями з різних сирійських груп. І кожного разу це спрацьовує. Від НАТО надходить певна критика, є неприємні телефонні розмови. Але рівно так само, як це сталося з Путіним в Криму, ніхто не збирається щось робити насправді", — пояснив співрозмовник видання.
Дешевий успіх Туреччини в Лівії й Сирії лише зробив втручання у Нагірному Карабасі легшим.
Читайте також: Швеция вооружается против России
"Туреччина побачила, що все спрацювало на Близькому Сході, й вирішила, що це безпрограшна ситуація. Допомога азербайджанським братам проти Вірменії популярна в країні. Військова ціна — це кілька безпілотників й сирійців. І так почалася війна на території колишнього СРСР без будь-якої ціни, що дуже бісить Путіна", — пояснив аналітик НАТО.
Росія тим часом обмежила свою реакцію на війну в Нагірному Карабасі. Технічно вона — союзник Вірменії й має зобов'язання, відповідно до оборонного договору. Але в неї також хороші відносини з Азербайджаном. В четвер член комітету Держдуми з питань розвідки Костянтин Затулін сказав, що Росія збирається проігнорувати вимогу Грузії, щоб її повітряний простір не використовувався для поставок зброї будь-якій зі сторін. Грузія має спільні кордони з Росією, Вірменією й Азербайджаном. Її вимога сильно ускладнює відправку підтримки вірменській стороні.
Директор зі спеціальних досліджень Freedom House Нейт Шенккан написав у Twitter, що в Нагірному Карабасі Туреччина, схоже, вирішила проігнорувати можливість появи міжнародної критики й короткострокових санкцій. І це та ставка, яку багато разів робив Путін.
Але поки довгострокові наслідки такої агресії лишаються невідомими, короткострокові наслідки для планів Путіна на Близькому Сході й Кавказі цілком очевидні.
"Поки Росія не зможе зробити так, щоб Туреччина не відправляла свої дешеві безпілотники, у Путіна будуть проблеми", — сказав аналітик НАТО.
Коментуючи поведінку Ердогана, він додав: "З'явився ще хтось, кому так само начхати на думку світу, як і Путіну. І принаймні в 2020 році це найбільше руйнує плани саме Путіна".
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube