Міжнародне дослідження, проведене вченими із Сіднейського університету, виявило цікаву закономірність: у країнах, де в раціоні переважають рослинні джерела білка — такі як нут, горох і тофу, — дорослі живуть довше.
Робота була опублікована в Nature Communications і охопила дані зі 101 країни за період з 1961 по 2018 рік, інформує UAINFO.org з посиланням на NV.
Група під керівництвом доктора Алістера Сеніора і кандидатки наук Кейтлін Ендрюс із Центру Чарльза Перкінса аналізувала продовольчі поставки і демографічні показники, коригуючи їх з урахуванням рівня доходів і чисельності населення. Це дало змогу з’ясувати, як співвідношення рослинного і тваринного білка в раціоні відбивається на тривалості життя.
Читайте також: Звичка довгожителів №1, яка може допомогти зберегти ясність розуму у старості
Кейтлін Ендрюс, провідний автор дослідження, підкреслила: «Ми виявили неоднозначну картину. Для дітей до п’яти років харчування, багате тваринними білками і жирами, допомагає знижувати рівень смертності. Але для дорослого населення ситуація інша — перевага за рослинним білком, який, як виявилося, сприяє збільшенню тривалості життя».
Дослідження спиралося на дані про калорійність, білок і жири в продуктах харчування, доступних у різних країнах. До вибірки увійшли як держави з високим споживанням тваринних білків — наприклад, США, Аргентина і Швеція — так і країни, де в раціоні переважають рослинні продукти — Пакистан, Індія, Індонезія.
Після врахування економічних і демографічних відмінностей учені дійшли висновку: у тих країнах, де рослинний білок доступніший, люди в середньому живуть довше. Наприклад, тривалість життя в Індії виявилася вищою, ніж у США, незважаючи на менш розвинену систему охорони здоров’я.
Читайте також: Як дожити до 100 років? Вчені хочуть розгадати секрет довголіття за допомогою стовбурових клітин
Давно відомо, що надлишок тваринного білка, особливо з переробленого м’яса, пов’язаний з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу і раку. Натомість бобові, горіхи та цільнозернові продукти асоціюються з меншою ймовірністю хронічних хвороб і вищою тривалістю життя — це підтверджується прикладами «блакитних зон», таких як Окінава (Японія), Ікарія (Греція) і Лома-Лінда (США).
За словами доктора Сеніора, отримані дані особливо актуальні на тлі глобальних змін харчових звичок і прагнення до екологічної стійкості. «Розуміння того, що рослинний білок може продовжувати життя, має подвійне значення — це і турбота про власне здоров’я, і внесок у добробут планети», — резюмував дослідник.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube