Рішення про припинення постачання електроенергії в Україну не входить у компетенцію Фіцо. Словацька енергосистема, як і українська, інтегрована в європейську енергетичну мережу ENTSO-E, тому одностороннє втручання у роботу енергоринку неможливе.
Про це в інтервʼю Главреду розповів президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ", експерт із міжнародних енергетичних відносин і безпеки Михайло Гончар, інформує UAINFO.org.
Він припустив, що прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо може спробувати імітувати аварію, через яку нібито не можна буде передавати електроенергію в Україну. Її могли б представити як технічну проблему, для усунення якої потрібен тривалий час. Такий крок, на думку Гончара, зашкодить Словаччині, оскільки викличе жорстку реакцію ЄС, зокрема Брюсселя.
"Для нас це не буде серйозною проблемою, оскільки постачання зі словацького напрямку не є постачанням виключно від словацьких трейдерів. Там працюють європейські трейдери. Ми отримуємо звідти близько 15-20% енергоресурсів, не більше. Решта надходить з інших країн ЄС, зокрема з Угорщини, яка фактично лідирує за обсягами постачання", — пояснив експерт.
Читайте також: "Ще один клин між ним і лідерами ЄС": лякалки Фіцо через припинення транзиту газу через Україну провалилися, – Politico
Гончар також зауважив, що, незважаючи на проросійську позицію угорського уряду, Орбан ніколи не використовував шантаж електроенергією. Експерт припустив, що прем'єру Угорщини, ймовірно, "пояснили, що так це не працює", оскільки це створює проблеми для угорського бізнесу.
"Фіцо, напевно, також "пояснювали", але, схоже, він не до кінця це зрозумів. Думаю, йому ще раз доступно пояснять, і ці погрози залишаться лише словами", — додав він.
Гончар наголосив, що Польща готова збільшити постачання електроенергії до України. Тому, за його словами, до погроз Словаччини припинити постачання слід ставитися спокійно й діяти за планом
"Ми не повинні сприяти агресору в його війні проти нас, оскільки транзит забезпечує експортні надходження Росії від продажу газу в Центральну Європу, тим самим частково фінансуючи війну. Хоча доходи від експорту російського газу вже не такі великі, як раніше, вони все ще відіграють роль у фінансуванні агресії проти України", — зазначив експерт.
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube