Обговорення плану Б на випадок, якщо Україна не зможе здобути повну перемогу, стало більш напруженим, ніж будь-коли.
Західні союзники й самі українці покладали великі надії на контрнаступ, який зміг би змінити баланс на полі бою, оголити вразливість Росії та пом'якшити Москву для припинення бойових дій шляхом переговорів, які тривають вже півтора року. Як пише The New York Times, навіть найоптимістичніші прихильники України не передбачали, що Україна повністю витіснить російських окупантів з країни, і цей результат здається все більш віддаленим у світлі скромних успіхів контрнаступу на цей час, інформує UAINFO.org з посиланням на УНІАН.
За словами цих чиновників і аналітиків, умови на полі бою піднімають питання про те, що можна зробити, навіть якщо жодна зі сторін наразі не відкрита для переговорів. Інші побоюються, що занадто відкрита розмова може бути витлумачений Москвою як ослаблення рішучості.
Але враховуючи, що навіть президент Байден каже, що війна, швидше за все, закінчиться переговорами, Семюел Чарап, старший політолог корпорації RAND, вважає, що в будь-якій демократичній країні повинні бути серйозні дебати про те, як цього досягти.
Читайте також: Європейські партнери переживають, що Байден напередодні виборів в США штовхатиме Україну до мирних переговорів, – Bloomberg
"Оскільки контрнаступ йде так повільно, а представники американської оборони та розвідки починають звинувачувати українців, західні уряди відчувають себе більш вразливими після надання такої великої кількості обладнання і вселення надій", — сказав Чарльз Купчан, професор Джорджтаунського університету і колишній американський чиновник.
За його словами, Америка сподівається, що контрнаступ зможе поставити під загрозу позиції Росії в Криму, що поставить Україну в сильнішу позицію на переговорах. Цього не сталося. "Тому політична атмосфера посилилася, — сказав він, — і в цілому все ще існує політичне табу щодо тверезої розмови про фінал".
Якщо контрнаступ не буде успішним, зараз саме час вивчити альтернативи, сказав він. Замість цього, припустив він, Столтенберг та інші просто подвоїли гасла на кшталт підтримки України "стільки, скільки буде потрібно".
Звичайно, переговори вимагають переговорів двох сторін, і зараз ні президент Росії Володимир Путін, ні президент України Володимир Зеленський не готові ані про що вести переговори.
Сили Путіна, схоже, утримують свої оборонні рубежі, і більшість аналітиків вважають, що, на його думку, Захід втомиться підтримувати Україну. Він також може сподіватися, що Дональд Трамп повернеться до Білого дому.
Читайте також: Йде війна нового рівня: майор ЗСУ поставив на місце диванних експертів із Заходу
Трамп пообіцяв припинити підтримку України з боку США і закінчити війну за один день. Навіть якщо його не переоберуть, він може стати сильним голосом, підштовхнувши Республіканську партію до обмеження підтримки Києва.
Але також неясно, чи зможе Зеленський після стількох українських жертв відчувати себе політично здатним вести переговори, навіть якщо Росія буде відкинута на свої позиції на початку війни, в лютому 2022 року.
Німецькі офіційні особи прагнуть до переговорного рішення і говорять про те, як Росію можна було б посадити за стіл переговорів, але роблять це тільки конфіденційно і з перевіреними фахівцями аналітичних центрів, сказали деякі з них. Але чиновники також розуміють, що вони ніяк не можуть тиснути на Україну, тому що не хочуть, щоб Росія відчула слабкість.
Тим не менш, у Берліні, як і у Вашингтоні, є бажання, щоб війна не тривала нескінченно, почасти тому, що політична готовність до безстрокової військової та фінансової підтримки України вже починає слабшати, особливо серед правих і крайніх правих, які набирають силу.
Але для багатьох інших пропозиція рішення шляхом переговорів або плану Б є занадто передчасною і навіть аморальною, сказала Констанца Стельценмюллер з Брукінгського інституту.
"Путін не виявив ніякого інтересу до розмови, але молоде покоління чиновників навколо нього займає, мабуть, ще більш жорстку позицію", сказала вона.
Читайте також: Кулеба: Багато з тих, хто сьогодні пропонує переговори з Росією, хочуть її перемоги
"Тому кожен, хто хоче сформулювати план Б з цими людьми з іншого боку, стикається зі значним тягарем доказування. Путін багато разів говорив, що він не буде вести переговори, крім як на своїх власних умовах, які полягають у знищенні України. Тут немає ніякої ясності", — додала вона.
Будь-який надійний план B повинен надходити від ключових незахідних держав – таких як Китай, Індія, Південна Африка та Індонезія — від яких Росія залежить, якщо вони скажуть Москві, що вона повинна вести переговори.
"Це країни, на які Путін робить ставку", — сказала вона. "Ми нічого не можемо сказати, зробити чи запропонувати".
"Прагнення Парижа або Берліна почати переговори занадто рано просто підштовхне Путіна до маніпулювання цим завзяттям, розколу Заходу і пошуку поступок з боку України", — сказав Ульріх Спек, німецький аналітик.
"Перехід до дипломатії — це одночасно наша сила і слабкість", – сказав він. "Ми хороші в компромісах і коаліціях, але для цього потрібна базова згода щодо норм і цілей. Шок України полягає в тому, що на тому боці цього просто не існує".
Підписуйся на сторінки UAINFO Facebook, Telegram, Twitter, YouTube